Get Adobe Flash player
Nadchodzące Wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń.

Aleks Pittner

Aleks Pittner

Aleks przyszedł na świat 13 grudnia 2014 roku. Choruje na dysplazję diastroficzną (karłowatość diastroficzną). Jest to bardzo rzadka choroba genetyczna, z której nie da się wyleczyć. Choroba ta dotyka kości, mięśni oraz stawów. Aleks urodził się ze znacznie skróconymi kończynami, zniekształconymi dłońmi (sztywne paluszki, zrośnięte kości śródręczno-paliczkowe) i stopami (stopy końsko-szpotawe), obustronnym wrodzonym zwichnięciem stawów biodrowych, przykurczami we wszystkich stawach, problemem z napięciem mięśniowym oraz wadą serduszka. Od 10 doby życia przez 6 tygodni miał co tydzień gipsowane nogi, żeby poprawić nieco stan stóp. Następnie nosił na nogach specjalną szynę derotacyjną, która miała utrzymać stopy w odpowiednim ustawieniu. Mogliśmy ją zdejmować jedynie na czas ćwiczeń i kąpieli, resztę dnia spędzał w szynie. W wieku 2 lat Aleks przeszedł bardzo rozległą operację stóp w prywatnej klinice w Poznaniu. Po niej zaczął samodzielnie chodzić w wieku prawie 3,5 lat. Niestety swoistość choroby spowodowała, że stopy szybko powróciły do pierwotnego stanu i konieczna była kolejna operacja, którą tym razem przeprowadził znakomity ortopeda z austriackiej kliniki w Wiedniu. Potem przyszedł czas na operację stawów biodrowych, ponieważ przykurcze w nich powodowały wykrzywianie kręgosłupa i znaczną lordozę, co groziło uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Tę operację przeprowadził w Paley European Institute, światowej sławy ortopeda, dr David Feldman z Florydy w USA.

Aleks jest pod stałą opieką najlepszych specjalistów w dziedzinie ortopedii, zarówno w kraju jak i za granicą. Oprócz tego korzysta nieustannie z pomocy fizjoterapeutów oraz logopedy, a także neurologów, kardiologa itd.
Całe dotychczasowe leczenie operacyjne odbywało się w prywatnych klinikach i było bardzo kosztowne.

Mimo wielu operacji przebytych w tak młodym wieku, Aleks jest radosnym, bardzo mądrym i ciekawym świata chłopcem. Każdego dnia dzielnie znosi trudy rehabilitacji i pokonuje przeszkody, które stawia przed nim świat wielkich ludzi. Aby w przyszłości mógł nadal chodzić o własnych siłach i rozwijać się jak zdrowe dzieci, czekają go kolejne skomplikowanie operacje, ponieważ choroba ciągle powoduje nowe deformacje i przykurcze.

W chwili obecnej Aleks jest uczniem szkoły podstawowej. Intelektualnie rozwija się prawidłowo, jednak z powodu zaburzonych proporcji ciała i dysfunkcji, wymaga pomocy fizycznej w wielu codziennych czynnościach, tj. toaleta, ubieranie się, czy chodzenie po schodach. Mimo, że Aleks porusza się samodzielnie, to chód ten jest chwiejny i niestabilny, szybko też się męczy i zaczynają boleć go stopy, dlatego często musi korzystać z pomocy wózka.
Przed Aleksem kolejna operacja stóp, ponieważ choroba ciągle powoduje nowe deformacje.

Aleks wymaga stałej, intensywnej rehabilitacji ruchowej, częstych kontroli ortopedycznych, terapii zajęciowych oraz logopedycznych, a także zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny oraz rehabilitacyjny. Niestety wszystko to jest bardzo kosztowne.

Media społecznościowe, gdzie można obserwować Aleksa i jego postępy w walce o lepszą sprawność:

   FB: https://www.facebook.com/ChruPkson

TT: https://www.tiktok.com/@chrupektv?_t=8fVoS6rlQ2b&_r=1

IG: https://instagram.com/chrupkson?igshid=NTc4MTIwNjQ2YQ==

YT: https://youtube.com/@ChruPekTV?si=cLNpnz8m0VczzJkj

Jeżeli chcecie wspomóc  Aleksa prosimy o wpłaty na poniższe konto. 84 2030 0045 1110 0000 0409 6940 BGŹ z dopiskiem Aleks Pittner